Kanał Leśny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Leśny
Ilustracja
Kanał Leśny (widok od strony zachodniej)
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Długość

3,6 km

Początek
Akwen

Regalica

Koniec
Akwen

Odra Zachodnia

współrzędne

53°22′51″N 14°32′10″E/53,380833 14,536111

Typ kanału

żeglugowy

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „koniec”
Kanał Leśny

Kanał Leśny (także Kanał Odyńca, do 1945 niem. Goedhartkanal) – sztuczny kanał wodny w Szczecinie łączący Regalicę w km 733,5 z Odrą Zachodnią w km 33,8.

Długość wynosi kanału 3,6 km. Do niedawna w kanale znajdował się tor regatowy Dziewoklicz, który z uwagi na duży stopień dewastacji został rozebrany. We wschodniej części zlokalizowane jest postojowisko barek, natomiast w części południowo-zachodniej plaża miejska „Dziewoklicz”.

W 2013 roku w części zachodniej wybudowano nowy most wyniesiony 3 metry ponad lustro wody, co umożliwia żeglowanie małym jednostkom kanałem Odyńca pomiędzy Odrą wschodnią i zachodnią. Zastąpił on kładkę pieszo-drogową o wysokości nie przekraczającej 1,0 m przy stanie wody średniej.[potrzebny przypis]

Południowym brzegiem kanału przebiega granica administracyjna między Szczecinem a gminą Kołbaskowo. Granica „włącza” Kanał Leśny do Szczecina. Na tym brzegu przebiega również północna granica Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, który rozciąga się na Międzyodrzu w kierunku południowym do Widuchowej.

Kanał powstał prawdopodobnie na początku XX wieku, na skutek poboru z Międzyodrza gruntu niezbędnego do budowy nasypu kolejowego oraz ul. Floriana Krygiera biegnącego wzdłuż kanału.

Nazwę Kanał Leśny wprowadzono urzędowo zarządzeniem w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Gödhart Kanal[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 15 grudnia 1949 r. o przywróceniu i ustaleniu nazw miejscowości (M.P. z 1950 r. nr 8, poz. 76, s. 76).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]